2020-05-27, trečiadienis, 13:12.     Šiandien Girkalnyje saulė teka 05:04, leidžiasi 21:51, dienos ilgumas 16:46.

Skausmo ir vilties diena

2016-06-14, Justina Šaulienė
Skausmo ir vilties diena

Nugrimzk į praeitį, TREMTIE,

Pilna žiaurumo ir patyčių,

Bet viską saugok, ATMINTIE,

Kaip saugojai paveikslą VYČIO.

       (V. Cinauskas)

 

1941 metų birželio 14-oji. Penktadienio trečia nakties. Niekas nežadėjo nelaimės šią tykią priešaušrio valandą. Tačiau ji jau sliūkino į tūkstančius namų, į tūkstančius ramiai prieš dienos darbus besiilsinčių sodybų, į tūkstančius šeimų, nė nenujautusių, kad ši paskutinė nakties valanda daugeliui taps ilgesingais prisiminimais. Niekas nė nesapnavo, kad išaušusi diena į šipulius sudaužys jų pasaulį, sutraiškys likimus, suluošins gyvenimus.

 

 

Tą valandą nelaimė jau stovėjo ant slenksčio. Valsčiuose ir miesteliuose prie parengtų sunkvežimių jau rikiavosi ginkluoti sovietų kareiviai, stotyse garvežiai stumdė parengtus gyvulinius vagonus, kurie per artimiausias dienas išveš toli nuo tėvynės daugybę niekuo dėtų žmonių. Daugelį iš jų – amžinai. Kas trečias iš jų netrukus mirs nuo šalčio, bado ir ligų. „Tad kur tik nepūva lietuviški kaulai...  Jų rasi Jakutijos tundroj plačioj,Vorkutoj, Pečioroj, Taišete, Altajuj. O kiek išbarstyta bekraštėj Sibiro taigoje. Visus juos surinkęs, sudėtum į krūvą – piliakalnis būtų baisus. Kiek kraujo praliejo tėvai mūs ir broliai, kiek ašarų sesės išliejo gailių, jei viską supiltume į vieną upelį, jam neužtektų net Volgos plačiųjų krantų.“

 

 

Ramų 2016 metų birželio 13-tosios  vakarą, būrelis girkalniškių, prisijungė prie Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių akcijos ir prie paminklinio akmens žuvusiems kovotojams už Lietuvos laisvę Girkalnyje,  sudėjo iš žvakučių tremtiniams patį brangiausią žodį- LIETUVA.

 

 

Renginyje dalyvavo parapijos klebonas Juozas Kaknevičius, tremties liudininkai Žirena Pečiulienė ir Kazys Bitvinskis.

 

 

Skambėjo tremtinių dainos, eilės, sukrečiantys liudijimai nepaliko abejingų. Išsakytose  mintyse neapčiuopsi skausmo, nesuprasi kančios, nepajausi ašaros sūrumo. Kiekvieno mūsų vaizduotėje – birželio 14-tosios istorija  tokia, kokią mes ją suvokiame.  Tai diena – reiškianti skausmą dėl kiekvieno prarasto žmogaus, diena - suteikianti viltį, kad toks rytas jau daugiau  niekada neišauš. 

 

 

Contact formŠios dienos vardadieniai